Europos Sąjunga ir jos vieta pasaulinės prekybos srityje

Europos Sąjunga (ES) užima itin svarbią vietą pasaulinėje prekyboje. Europos Sąjungos prekybos režimo atvirumas lėmė, kad šiandien ES yra didžiausia pasaulinės prekybos rinkos dalyvė ir išlieka verslui tinkamu regionu.

ES užėmė tvirtą poziciją, nes pasaulinėje arenoje veikė išvien, o ne vadovaudamasi atskiromis prekybos strategijomis. Europa tapo glaudžiai integruota į pasaulio rinkas. Dėl patogaus šiuolaikinio transporto ir ryšių dabar lengviau gaminti, pirkti ir parduoti prekes visame pasaulyje, o tai suteikia bet kokio dydžio Europos bendrovėms galimybę prekiauti už Europos ribų.

Be to, svarbu pabrėžti, kad darbuotojai taip pat dažnai teikia savo paslaugas įvairiose šalyse, priklausydami tarptautinei įmonei arba sudarydami specialias paslaugų teikimo sutartis. Kadangi investuotojai klesti stabilioje, patikimoje ir nuspėjamoje aplinkoje, jie siekia, kad būtų pašalintos investavimo kliūtys, o investicijos būtų apsaugotos.

Kiekvieną dieną Europos Sąjungoje eksportuojama ir importuojama prekių už šimtus milijonų eurų. Europa yra didžiausia pasaulyje pagamintų prekių ir paslaugų eksportuotoja. Ji taip pat yra didžiausia eksporto rinka maždaug 80 šalių. Europos Sąjungos valstybės narės kartu sudaro 16 % pasaulio importo ir eksporto.

Europos Sąjunga tapo labai patrauklia rinka verslui dėl daugybės priežasčių. ES turi per 440 mln. vartotojų, kurie ieško kokybiškų prekių. Be to, ypač svarbu paminėti ir tai, kad ES yra pati didžiausia pasaulyje bendroji rinka, kurioje galioja skaidrios taisyklės ir reglamentai. Europos Sąjunga turi ir labai saugią teisinę investicijų sistemą, kuri yra pripažįstama viena atviriausių pasaulyje. Europos Sąjunga yra atviriausia rinka besivystančioms šalims visame pasaulyje.

Sėkminga prekybos plėtra ir stabilus augimas

Europos Sąjungos sėkmė neatsiejama nuo jos prekybos partnerių – tiek išsivysčiusių, tiek besiformuojančių rinkų – sėkmės. Todėl tvarus vystymasis yra svarbiausias prekybos politikos elementas. Tinkamai valdoma prekybos plėtra yra ekonomikos augimo galimybė. Taigi, ES prekybos politika siekiama skatinti ekonomikos augimą ir kurti darbo vietas, didinant prekybos ir investicijų su kitomis pasaulio šalimis galimybes. Bendradarbiaudama Europa turi įtakos formuojant atvirą pasaulinę prekybos sistemą, kuri grindžiama sąžiningomis taisyklėmis, ir užtikrinant, kad tų taisyklių būtų laikomasi.

Europos Sąjungos padėtis pasaulio rinkose: įdomūs faktai

  • Europos Sąjunga yra didžiausia pasaulio ekonomika, turinti 500 mln. vartotojų, o jos BVP vienam gyventojui siekia 25 000 EUR.
  • ES užima pirmąją vietą tiek pagal įvežamų, tiek pagal išvežamų tarptautinių investicijų apimtis.
  • Europos Sąjunga yra pagrindinė 80 šalių prekybos partnerė. Palyginimui, JAV yra pagrindinė prekybos partnerė kiek daugiau nei 20 šalių.
  • ES yra atviriausia besiformuojančioms rinkoms. Neskaitant degalų, ES iš besiformuojančių rinkų importuoja daugiau nei Kinija, Japonija, JAV ir Kanada kartu sudėjus.
  • Europos Sąjunga yra didžiausias pasaulio prekybos blokas. ES yra didžiausia pasaulyje prekiautoja pagamintomis prekėmis ir paslaugomis.
  • Vidutinis į ES importuojamoms prekėms taikomas tarifas yra labai mažas. Daugiau kaip 70% importuojamų prekių į ES įvežama taikant nulinius arba sumažintus muitų tarifus.
  • Iš tikrųjų Europos Sąjunga išsaugojo savo gebėjimą sudaryti ir įgyvendinti prekybos susitarimus. Tai rodo neseniai sudaryti laisvosios prekybos susitarimai su Pietų Korėja ir Singapūru, be to, ES rengia plataus užmojo prekybos susitarimų darbotvarkę.
  • Reaguodama į krizę, Europos Sąjunga neužvėrė rinkų.
  • Europos Sąjungos paslaugų rinkos yra labai atviros, o jų investicinis režimas – bene pats atviriausias pasaulyje.

Europos Sąjunga yra viena iš atviriausių ekonomikų pasaulyje ir tebėra įsipareigojusi laisvajai prekybai. Visa tai sukuria itin palankias sąlygas importo ir eksporto verslui įvairiose pasaulio šalyse.

Taip pat skaitykite