Importo verslas: daugybė praktiškų patarimų

Užsiimti prekių importo veikla yra gerokai sudėtingiau nei surinkti telefono numerį, pateikti užsakymą ir laukti, kol prekės bus pristatytos. Prieš pateikdami pirmąjį importo užsakymą, turite daug ką apsvarstyti. Todėl parengėme naudingų patarimų sąrašą, kuris turėtų padėti jums lengviau apsispręsti, ar žemesnės kainos ir geresni produktai iš užsienio iš tikrųjų galėtų būti gera idėja, kaip jums galbūt pasirodė iš pirmo žvilgsnio.

Ar Lietuvoje yra rinka prekėms, kurias norite importuoti?

Pirmiausia turėtumėte išanalizuoti Lietuvos rinką ir išsiaiškinti, ar jūsų norimoms importuoti prekėms galėtų būti pakankama paklausa.

Importas perpardavimui

Prieš pradėdami importuoti prekes perpardavimui Lietuvoje, turite įsitikinti, kad rinkoje yra pakankama paklausa. Nustatykite potencialius tikslinius klientus ir atlikite apklausą, kad išsiaiškintumėte, ar importas galėtų būti pelningas. Jei paklausa yra nedidelė, gali nutikti taip, kad turėsite daugybę prekių, kurių negalėsite parduoti, todėl sudarytas sandoris taps nuostolingas.

Importas gamybai

Jei planuojate gaminti naują produktą, turite patikrinti, ar galutinio produkto paklausa yra pakankama, kad būtų galima importuoti dalį reikalingų atsargų. Jei planuojate importuoti medžiagas, o ne naudotis vietos tiekėjų paslaugomis jau gaminamiems produktams, būtų protinga patikrinti, ar dabartinis paklausos lygis gali išlikti toks pat arba padidėti. Jei paklausa sumažės, gali būti, kad per daug apyvartinių lėšų bus sunaudota importuotoms atsargoms, kurios stovės sandėlio lentynoje.

Taip pat turėsite atlikti rinkos tyrimą ir nustatyti, kokius produktus parduoda jūsų konkurentai. Pravartu turėti produktų pavadinimų, specifikacijų ir mažmeninių kainų sąrašą, kad įsitikintumėte, jog jūsų importuojami produktai turi konkurencinį pranašumą arba unikalų pardavimo aspektą, kuriuo jie skiriasi nuo jūsų konkurentų parduodamų produktų.

Ar tokių prekių importas yra leidžiamas į Lietuvą?

Prieš skirdami laiko, pastangų ar pinigų tolesniems tyrimams, turėtumėte įsitikinti, kad jums leidžiama importuoti prekes, kurias planuojate įvežti į Lietuvą. Gali būti įvairių apribojimų, taikomų prekėms, kurias norite importuoti. Tai gali būti įvairūs apribojimai – nuo visiškų draudimų, taikomų tokiems dalykams kaip cheminės medžiagos ar vaistai, iki apribojimų konkretiems produktams ar daiktams iš konkrečių šalių. Norint importuoti kai kuriuos produktus, jums gali prireikti Lietuvos Respublikos muitinės ar kitų institucijų išduodamų leidimų.

Importo išlaidos

Prieš pateikdami užsakymą užsienio įmonei, turite išsiaiškinti visas išlaidas ir mokesčius, kuriuos reikės sumokėti. Tarp tokių išlaidų paprastai būna ir:

  • Transporto ir draudimo išlaidos (priklausomai nuo prekybos sąlygų, dėl kurių deratės);
  • Importo muitai;
  • Importo PVM;
  • Sandėliavimas;
  • Mokesčiai už paslaugas, pvz., muitinės tarpininkų ar ekspeditorių paslaugas.

Norint sužinoti, kiek reikės sumokėti muito mokesčių, reikėtų atsižvelgti į prekės pobūdį ir klasifikavimą. Taip pat reikia žinoti ir prekių kilmės šalį bei prekės vertę (be siuntimo).

Ar prekių importas iš tikrųjų bus pelningas?

Kai turėsite numatomą galutinę prekės iškrovimo kainą, galėsite patikrinti, ar importas jūsų verslui bus pelningas. Yra daug papildomų mokesčių, kuriuos turėsite sumokėti be užsienyje esančioje gamykloje gaminamo vieneto kainos, ir jie gali būti labai dideli. Įvertinę visas šias išlaidas, turėtumėte nustatyti skaičiais pagrįstą investicinę grąžą. Pravartu kreiptis į buhalterį, verslo konsultantą arba muitinės tarpininką, kad jis peržiūrėtų jūsų skaičiavimus ir patvirtintų, jog atsižvelgėte į visas galimas išlaidas.

Ar galite sau leisti importuoti?

Svarbu įsitikinti, kad galite sau leisti padengti importo išlaidas. Importui reikia daug grynųjų pinigų dėl dviejų priežasčių. Pirmoji yra ta, kad, atsižvelgiant į dideles siuntimo ar transportavimo išlaidas, ekonomiškai naudingiau pateikti kelis didesnius užsakymus, o ne kelis mažesnius užsakymus – taigi importo užsakymai dažnai būna dideli ir dėl to tampa brangūs.

Antroji priežastis yra ta, kad importuojant naudojamos apyvartinės lėšos. Įmonė, iš kurios perkate, paprašys sumokėti iš anksto arba paprašys akredityvo ar kitos mokėjimo garantijos iš jūsų banko. Tai reiškia, kad per laikotarpį nuo užsakymo pateikimo iki apmokėjimo už jį, kuris kai kurių užsakymų atveju gali trukti kelis mėnesius, negalėsite naudotis pinigais ir negalėsite jų panaudoti savo verslui.

Taigi, vertėtų iš anksto atlikti pinigų srautų prognozę, kad įsitikintumėte, jog vis dar galėsite sau leisti veiksmingai vykdyti savo verslą, kol dalis jūsų pinigų bus susieti su importo užsakymais.

Importo rizika

Importuojant kyla daugiau rizikų nei perkant Lietuvoje, todėl, norėdami jas veiksmingai valdyti, turite apie jas žinoti. Tai apima toliau išvardytus su kokybe ir pristatymu susijusius klausimus:

  • Atstumas tarp jūsų ir tiekėjo gali būti didelis. Tai reiškia, kad jums sunkiau patikrinti ar spręsti tokius klausimus kaip prekių kokybės kontrolė.
  • Pristatymo atstumas yra didesnis, o pristatymo laikas ilgesnis, todėl sunkiau grąžinti prekes.
  • Dėl pristatymo laiko gali tekti priimti prastesnės kokybės prekes vien dėl to, kad laiku negalėsite įsigyti tinkamos kokybės pakaitinio gaminio, jei tiekėjas jus nuvils.

Turite ieškoti patikimų tiekėjų ir užsakymus teikti tik tokiomis sąlygomis, kurios užtikrina apsaugą nuo atvejų, kuomet prekės nepristatomos, ir numato baudas už pavėluotą pristatymą arba pristatytas netinkamos kokybės prekes. Taip pat verta turėti alternatyvių tiekėjų, kad prireikus turėtumėte atsarginį variantą.

Valiutų kursų svyravimai

Valiutų kursų svyravimai yra dar viena galima rizika, su kuria galite susidurti kaip importuotojas. Tikriausiai perkate prekes, kurių kaina nurodyta užsienio valiuta, todėl valiutų kursų svyravimai gali turėti įtakos galutinei sumai, kurią galiausiai sumokėsite eurais. Kursas gali keistis jūsų naudai arba nenaudai. Tačiau, yra keletas priemonių, kaip galėtumėte tai išspręsti, pvz., galite perduoti riziką tiekėjui ir paprašyti, kad jis kainą pateiktų eurais, taip pat galite atlikti išankstinius valiutos keitimo sandorius, kad apsisaugotumėte nuo valiutos kurso svyravimų arba prie savo maržos pridėti valiutos kurso riziką ir prisiimti ją patys.

Patikimo užsienio tiekėjo pasirinkimas

Pigiausias tiekėjas nebūtinai yra geriausias importuojamų prekių tiekėjas. Kur kas svarbiau rasti patikimą tiekėją. Jūsų pasirinktas tiekėjas prekes turi pristatyti laiku, pristatomos prekės turi būti būtent tokios, kokias užsakote, jų kokybė turi atitikti jūsų lūkesčius, be to, tiekėjas turi jus informuoti, jei kyla nesklandumų ar numatoma, kad prekės vėluos.

Vertėtų atlikti ir įmonės kreditingumo patikrinimą ir, jei turite tokią galimybę, skirti laiko ir lėšų, kad fiziškai apsilankytumėte užsienio šalies įmonėje ir apžiūrėtumėte jos patalpas, gamyklą ir produkcijos kokybę. Jei negalite susitarti dėl apsilankymo vietoje, prieš pateikdami užsakymą bent jau reikalaukite pateikti prekių pavyzdžių.

Bendravimas su užsienio tiekėjais

Bendraujant su užsienio šalies tiekėjais dažnai tenka gerokai pastudijuoti įvairias sritis. Gali būti, kad turėsite reikalų su žmonėmis, kurie nekalba ta pačia kalba kaip jūs ir kurių kultūra bei vertybės skiriasi nuo jūsų. Nesusipratimų ir nesusikalbėjimo tikimybė yra daug didesnė nei bendraujant su Lietuvoje veikiančiais tiekėjais. Taigi, sužinokite viską, ką galite, apie verslą šalyje, iš kurios planuojate importuoti.

Pristatymo sąlygos ir muitinės reikalavimai

Prieš patvirtindami importo užsakymą, turėsite suprasti importuotojų ir eksportuotojų naudojamas Tarptautinių prekybos rūmų (angl. International Chamber of Commerce, ICC) skelbiamas ir atnaujinamas tarptautinės prekybos (sutarčių) sąlygas „Incoterms“ ir įsitikinti, kad abi šalys vienodai supranta šias sąlygas.

Perprasti tokius terminus kaip EXW (Ex-Works; iš įmonės), DPU (Delivered at Place Unloaded; pristatyta į iškrovimo vietą), FCA (Free Carrier; pristatyta vežėjui į pirkėjo nurodytą vietą), CIF (Cost, Insurance and Freight; kaina, draudimas ir frachtas) ir kt. nėra taip sunku, kaip gali pasirodyti iš pradžių.

Jei planuojate pradėti importuoti, turite žinoti ir keletą muitinės reikalavimų. Pravartu, kad ekspeditorius arba muitinės tarpininkas padėtų jums užpildyti ir parengti importo procedūrai reikalingus dokumentus, tokius kaip BAD (Bendrasis administracinis dokumentas), DV1 (Vertės deklaracija), Garantinis polisas mokesčių atidėjimui. Be to, reikėtų atkreipti dėmesį, kad importuojant transporto priemones taikomi skirti muito tarifo dydžiai – nuo 0 % iki 22 %, todėl siekiant nepermokėti tampa labai svarbu kiekvienai importuojamai prekei parinkti teisingą prekės kodą.

Kadangi muitinėje šie dokumentai už jus nebus pildomi, kiekvienas importuotojas turi pats tvarkyti importo procedūrai reikalingus dokumentus arba naudotis muitinės tarpininko paslaugomis.

Taip pat skaitykite